آرامش سفر مجری تورهای طبیعتگردی و تور یکروزه
مجله گردشگری
بهترین تورهای خارجی و خدمات اخذ ویزا را از سفیران گشت دریافت کنید
بهترین خدمات ویزا و تورهای داخلی و خارجی با آژانس نائیریکا سفر
خدمات اخذ ویزا
تور

پردازش ابری

10 / 10 از 6 کاربر
مرجع : بازدید : 6379
درباره همه چیز » درباره آموزشی » مقالات آموزشی » ﺳﻪشنبه 26 اسفند 1393 در 46 : 12
در دنیای امروز با توجه به گستردگی حجم اطلاعات و گستردگی پردازش اطلاعات در حجم وسیع، نیاز به ابر کامپیوتر هایی می باشد. درست است که در زمینه ی سخت افزار در حال پیشرفت عظیمی در جهان می باشیم، اما محققان دنیای کامپیوتر به فکر این می باشد که این منابع را در حد وسیعی، کوچک نمایند. برای مطالعه دقیق تر می توانید مقاله پردازش ابری را با کلیک بر روی عبارت ذیل دریافت نمایید و برای تکمیل اطلاعات در مورد سی ...
پردازش ابری

پردازش ابری

در دنیای امروز با توجه به گستردگی حجم اطلاعات و گستردگی پردازش اطلاعات در حجم وسیع، نیاز به ابر کامپیوتر هایی می باشد.

درست است که در زمینه ی سخت افزار در حال پیشرفت عظیمی در جهان می باشیم، اما محققان دنیای کامپیوتر به فکر این می باشد که این منابع را در حد وسیعی، کوچک نمایند.

برای مطالعه دقیق تر می توانید مقاله پردازش ابری را با کلیک بر روی عبارت ذیل دریافت نمایید و برای تکمیل اطلاعات در مورد سیستم پردازش ابری می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید:

دانلود مقاله پردازش ابری

امروزه مفهومی با عنوان پردازش ابری ( Cloud Computing ) در جهان مورد استفاده قرار گرفته است؛ که کمپانی های بزرگ در زمینه اینترنت با این تئوری که تمام اطلاعاتی که برای افراد جهان زیاد شخصی نمی باشند، به جای ذخیره و حتی پردازش بر روی سیستم های شخصی، بر روی سرورهای کمپانی های آن ها انجام شود؛ و به این طریق سهولت در دسترسی به اطلاعات در هر مکان و هر زمان را ایجاد نمایند و مقدار مورد نیاز هر کاربران را با دریافت هزینه آن در اختیار او قرار دهند.

شرکت google برای این امر مجموعه ی آفینس و چندین نرم افزار پردازش گر که زیاد توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرند، بر روی سرور های خود قرار داده است که کاربران بدون حتی نصب این برنامه ها می تواند به صورت رایگان از این برنامه ها استفاده نمایند، و حتی آنها را بر روی سرور های این شرکت ذخیره نمایند.

البته برای این ذخیره سازی نیز مبلغی را به عنوان اجاره آن فضا از کابران دریافت می نماید.

در واقع با این خلاقیت شرکت های کامپیوتری و طراحی سایت های جدید، بستر اینترنت هم جایگزین سخت افزار و هم نرم افزار و هم هارد دیسک ذخیره سازی ما شده اند و فقط کافی ست سیستم، حالا گوشی یا کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت وصل شود، در این صورت ما می توانیم همه ی امکانات پردازش مورد نیاز را با فقط خرید یک فضا برروی سرور های نت، داشته باشیم.

در ادامه برای شما دلایل به وجود آمدن سیستم پردازش ابری ( Cloud Computing ) را برای شما عنوان خواهیم کرد و همچنین به توضیح درباره مزایای پردازش ابری خواهیم پرداخت؛ لطفا در ادامه مقالات بخش آموزش پیشرفته ی هاست، سایر موارد مربوط به پردازش ابری را مطالعه نمایید.

در این بخش ها به شما خواهیم گفت که ایده ی سیستم پردازش ابری به خاطر به وجود آمدن چه موضوعی در ذهن خلاقان عرصه فناوری اطلاعات به وجود آمد. 

همچنین تمامی موارد مربوط به اینکه شما می توانید از فناوری پردازش ابری بهره برداری نمایید را برا شما توضیح خواهیم داد تا بتوانید در آینده ای که ذخیره اطلاعات بر روی سیستم های شخصی معنایی نخواهد داشت، از آن استفاده نمایید و به راحتی با سیستم پردازش ابری ارتباط برقرار نمایید.

پردازش ابری

 

دلایل آفرینش سیستم پردازش ابری :

با توجه به تعریف ساده و صریحی از سیستم های پردازش ابری برایتان در مقاله پردازش ابری چیست ، گفتیم ؛ حال می خواهیم به توضیح در مورد دلیل به وجود آمدن پردازش ابری برایتان توضیحات مختصر اما کاملی ارائه نماییم.

پردازش ابری با توجه به دردسر های ذخیره ی اطلاعات بر روی هارد دیسک ها که همیشه وجود داشته است، به وجود آمد.

طرح به وجود آمدن پردازش ابری زمانی به فکر مهندسین فناوری اطلاعات خطور کرد که مشکل کم بود حجم برای ذخیره اطلاعات در بین همه استفاده کنندگان از سیستم های کامپیوتری به وجود آمده بود.

همچنین معظل دیگری که در ذخیره اطلاعات وجود داشت بحث از دست رفتن اطلاعات کاربران به علت ورود ویروس بر روی هارد دیسک ها و یا سرقت و یا خرابی و ... برای هارد دیسک های آنها وجود داشت.

سیستم پردازش ابری

تمام این مسائل کارشناسان را برای حل این چالش دست به کار کرد. آنها به این نکته رسیدن که برای حل این مشکل می توانند مردم را به استفاده از فضاهایی که در اینترنت برای اجرای سایت ها اجاره داده می شوند که پیش تر در مبحث هاستینگ با این فضا ها آشنا شده ایم، ترغیب نمایند. البته استفاده از این فضا ها به نحوی باشد که کاربر بتواند با خرید مقداری هارد تمام اطلاعات خود را بر روی آن منتقل نماید و نگهداری از اطلاعات را به عهده شرکت های ارائه دهنده این سیستم ها واگذار نماید.

اما این ایده تا اینجا بسنده نکرده است و بحث آن امروزه به این شکل گسترده شده است که کاربران بتوانند حتی برای پردازش اطلاعات از cpu های قوی شرکت های ارائه دهنده خدمات استفاده کنند و اطلاعات مورد نیاز خود را با آنها پردازش نمایند.

و البته برای رسیدن به همچنین موضوعی نیز کارشناسان این ایده را طرح کردند که کاربران بتوانند از تمام نرم افزار های مورد نیاز خود با استفاده از این فضا و اکانت ایجاد شده استفاده نمایند. یعنی تمام نرم افزار های مورد استفاده کاربران مانند نرم افزار های ورد ، اکسل ، فتوشاپ و... برای آنها بر روی سیستم های شرکت ها نصب باشد و کاربران فقط با استفاده از اینترنت و ورود به حساب کاربری خود بتوانند از تمام این نرم افزار ها استفاده نمایند.

تمام این مسائل با توجه به مشکلات به وجود آمده برای ذخیره اطلاعات آفرینش شده است و در طرحی که نام پردازش ابری ( cloud computingرا به خود اختصاص داده است در حال اجرا می باشد.

شاید بسیاری از کسانی که با گوشی های سامسونگ و حتی گوشی های دارای سیستم عامل اندروید کار کرده اند، با سیستم پردازش ابری به شکل برنامه dropbox آشنا شده اند؛ این برنامه فضایی در حدود 5 گیگ در اختیار کاربران این گوشی ها بر روی اینترنت برای ذخیره اطلاعات آنها و همچنین به اشتراک گذاری اطلاعات آنها با دوستان خود قرار می دهد؛ که روشی نیز برای ترغیب مردم به فناوری پردازش ابری و آشنایی با آن نیز می باشد.

با توجه به دستگاه ها و ابزار های حرفه ای که امروزه ایجاد شده اند در آینده ای نه چندان دور تمامی ما برای ذخیره اطلاعات خود نیاز به فضاهای بسیار بزرگ برای اینکار داریم. با توجه به اینکه کمپانی های تولید کننده نرم افزار نیز در آینده برای شکسته نشدن قفل نرم افزار های آنها و همچنین کپی نشدن نرم افزار های آنها، به جای فروش سی دی های نرم افزار، قصد دارند در فضاهای پردازش ابری نرم افزار های خود را با دریافت مبلغ اجاره آن در اختیار کاربران قرار دهند.

پس بهتر است از هم اکنون با این نوع سیستم های آینده آشنا شویم که بتوانیم در آینده به راحتی از این نرم افزار ها و فضا ها بهره برداری نماییم.

وب سایت درباره همه چیز با توجه به مطالعه علوم روز زمینه فناوری اطلاعات، قصد دارد در مقالات خود، این اطلاعات را در اختیار شما دوستان قرار دهد. لطفا شما نیز در صورت بهره برداری از این مقالات نام منبع را ذکر و همچنین ما را با نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود در این مسیر راهنمایی نمایید.

 

مزایای سیستم پردازش ابری:

در اینجا برای شما چندین مورد از مزایای فناوری پردازش ابری را عنوان می نماییم تا با سیستم پردازش ابری آشنایی بیشتری پیدا نمایید.

 

دسترسی آسان و انتقال سریع اطلاعات :
شما می توانید در هر مکانی به اطلاعات خود دسترسی پیدا نمایید البته به شرط اینکه شما قابلیت دسترسی به اینترنت را داشته باشید و همچنین می توانید این اطلاعات را با دوستان خود و حتی همکاران و مشتریان خود به اشتراک بگذارید و از طریق فرستادن لینک دانلود به راحتی اطلاعات را به هر جای دنیا انتقال دهید.

به روز رسانی خودکار برنامه ها :
در این سیستم تمامی برنامه های کاربردی بسیار سریع تر از اینکه ما تصور آن را نماییم بروز خواهند شد و در صورت انتشار نسخه جدید از یک برنامه، مسلما نسخه جدید بر روی فضاهای پردازش ابری قرار خواهد گرفت.

قدرت پاسخگوی و پردازش بیشتر:
در سیستم پردازش ابری با توجه به اتصال سرور های اینترنتی به یکدیگر و در دسترس بودن ابر کامپیوتر ها برای پردازش اطلاعات، تمام کار ها با سرعت بیشتری انجام خوهد پذیرفت.

بازیابی اطلاعات و پشتیبانی از اطلاعات :
دیگر نباید نگران از دست رفتن اطلاعات خود باشیم زیرا یکی از فلسفه های به وجود فناوری پردازش ابری، پشتیبانی از اطلاعات کاربران برای همیشه و جلوگیری از پاک شدن سهوی یا عمدی آنها می باشد.

صرفه جویی در انرژی و حفظ محیط زیست :
با توجه به اینکه در سیستم پردازش ابری هر کاربر مقدار مورد نیاز خود برای پردازش و یا ذخیره اطلاعات را استفاده می نماید، و همچنین در صورت نیاز به اطلاعات به این سیستم ها متصل می شود، می توان گفت کمک شایانی در صرفه جویی در مصرف انرژی این سیستم خواهد نمود.

ریکاروری آسان اطلاعات :
در صورت پاک کردن اطالاعات توسط خود ما از روی اکانت مخصوص مان، این اطلاعات تا تاریخ های مشخصی برای ما باقی خواهند ماند و در صورت نیاز ما می توانیم با درخواست از شرکت های ارائه دهنده ی سیستم پردازش ابری، اطلاعات خود را ریکاوری نماییم. همچنین هرگز نگران از دست رفتن آنها نخواهیم بود، زیرا از تمامی اطلاعات ما پشتیبان وجود خواهد داشت.

نیاز به ساده ترین سخت افزار برای اتصال :
با توجه به اینکه برای استفاده از تمام امکانات بر روی سیستم پردازش ابری فقط نیاز به اتصال به اینترنت کافی می باشد، ما می توانیم با ساده ترین ابزار که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد، به اطلاعات خود و حتی نرم افزار های مورد نیاز خود دست پیدا نماییم، اما در زمان حال به علت عمومی نشدن استفاده از پردازنده ها برای سیستم پردازش ابری، دستگاه مورد  استفاده باید دارای cpu مناسبی برای کمک به پردازش اطلاعات باشد تا ما در سرعت پردازش دچار مشکل نشویم.

 

اینها تنها بخشی از مزایای سیستم پردازش ابری بود که تا به امروز توانسته ایم مطالعه نماییم. در آینده در صورت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای پردازش ابری ، شرکت طراحی سایت مبنا از طریق مقالات آموزشی خود آنها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 مزایای سیستم پردازش ابری

 

در چند سال گذشته همواره کلماتی جدید حاصل اتفاقات یا اختراعات جدید به گوش می رسند که قبل از آن نامفهوم بودند به عنوان مثال تبلت وسیله ای که امروزه همه اگر نداشته باشند آنرا کاملا می شناسند و زمانی که شرکت اپل برای اولین بار یک نمونه از آن را رونمایی کرد خیلیها تصور نمی کردند با این سرعت فراگیر شود و حتی آن را وسیله ای نا کارآمد و لوکس توصیف کردند.

مشابه همین اتفاق در سطحی بسیار وسیع چند سالی است در خصوص پردازش ابری به گوش می رسد،شاید اولین بار که واژه Cloud Computing را شنیدید شما هم تصور یک پردازنده با معماری جدید داشتید یا شاید منتظر Frame Work جدیدی در برنامه نویسی بودید ...

اما Cloud Computing که در فارسی به صورت تحت الفظی به پردازش ابری ترجمه شده چیست؟
در واقع منظور از بخش اول آن کامپوتینگ یا پردازش همان استفاده روزمره ما از کامپیوترهای PC یا MAC و حتی تلفنهای هوشمند است که به راحتی یک نرم افزار را دانلود یا خریداری میکنیم و بعد آن را نصب میکنیم و ...
در این نوع استفاده از کامپیوتر ها مشکلاتی وجود دارد که باعث ظهور راه حلهایی جدید می شود، برخی از این مشکلات:

در استفاده عادی از نرم افزار ها مشکلاتی وجود دارد که تکنولوژی ساخت سخت افزار توان هماهنگی با آن را ندارد یا هزینه آن مقرون به صرفه نیست.

چند سالی است که روند افزایش سرعت پردازنده ها اگر نگوییم نزولی شده پیشرفت چشم گیری نداشته و تولید کنندگان تنها توانسته اند CPU های 90 نانومتری را به 22 نانومتری تبدیل کنند و روند تولید پردازنده های پر سرعت مورد استفاده کاربران خانگی که از زمان Pentum MMX بسیار امیدوار کننده پیش می رفت، دیگر از 3.5GHz یا 4.0GHz بالاتر نمی رود و تولید کنندگان چاره را در افزایش هسته های پردازنده دیدند آنهم به طور معمول تا 4 یا حداکثر 8 هسته در کامپیوترهای گران قیمت خانگی پیش رفته.

ولی با ظهور تکنولوژيیهای جدید مثل تصاویر حجیم 4K با کیفیت ویدئوی 4 برابر بیش تر از Full HD یا بازیهای سه بعدی جدید که گرانترین پردازنده ها با بیشترین مقدار RAM در بهترین حالت نتوانسته اند انتظار بازی بازان حرفه ای را برآورده نمایند و آنها تبدیل به اورکلاکرهای حرفه ای هم شده اند، دوربینهای دیجیتال با کیفیت 50 مگاپیکسل یا بالاتر و موارد مشابه بسیار از این دست ... آیا برای رسیدن به سرعت بالاتر باید یک سوپر کامپیوتر خانگی درست کنیم و یک مجموعه پردازنده را درکنار هم قرار دهیم؟

در تصویر زیر یک کامپیوتر خانگی برای رسیدن به سرعت بالاتر به اصطلاح اورکلاک شده و برای جلوگیری از مشکلات افزایش دمای پردازنده و GPU و RAM ازتجهیزات خنک کننده عجیبی استفاده شده.

اورکلاک و پردازش ابریآیا تکنولوژی تولید دیسک سخت یا هر نوع حافظه می تواند با روند تولید افزایش حجم مدیاهای دیجیتال، عکس، فیلم و ... رقابت کند؟ در زمانی که حجم یک دیسک Blu-Ray معمولی بیش از 40GB است برای آرشیو کردن یک مجموعه در دیسک سخت که بیشترین ظرفیت موجود و در دسترس کاربران خانگی 4TB است باید چه راهی پیش گرفت؟

اولین دیسکهای سخت در اندازه های حجیم و ظرفیتهای پایینی بودند ولی لوازم روزمره زندگی امروز که به شبکه های اجتماعی گره خورده اند چندین برار تجهیزات ذخیره سازی قدیمی ظرفیت و سرعت دارند . معلوم نیست 5 سال یا 10 سال آینده این رشد حجم و سرعت به چه مرحله ای خواهد رسید، تعدادی از تجهیزات جدید با تکنولوژیهای امروز که شاید در فیلمهای جیمز باند هم دروغی بزرگ می نمود، ولی ممکن است 10 یا 20 سال آینده بسیار ابتدایی به نظر برسند:

ساعت مچی Crossbow محصول شرکت سوییسی Hyetis قابلیت عکسبرداری با کیفیت 41 مگاپیکسل امکان اتصال wifi و تبادل تصاویر در شبکه های اجتماعی

ساعت با دوربین 41 مگاپیکسلی


گوشی تلفن همراه نوکیا مدل لومیا 1020 با دوربین 41MP 

گوشی جدید نوکیا لومیادوربین دیجیتال Mamiya DM-Series 80Mp 

دوربین قطع بزرگ مامیا 80 مگاپیکسلی


دیسک پر ظرفیت Blu-Ray نوع BDXL با حجم 120 GB

دیسک بلوری 120 گیگابایتی


عمر مدیاهای ذخیره اطلاعات.

از سوی دیگر اگر فرض کنیم به دیسک با ظرفیت بالاتر نیاز نداریم و همین هارد دیسک 1 ترابایتی که به تازگی خریداری کرده ایم کفایت تمام عکسها و دیتاهای شخصی ما را می نماید، حالا نوبت مشکل جدیدی است: تا چند سال؟

بله عمر مدیاهای مورد استفاده عادی در بهترین شرایط به طور متوسط حدود 5 سال است مثلا اگر برای ذخیره اطلاعات یک DVD خریداری کنیم بعد از 5 سال نمی توانیم با خیال راحت DVD را در درایو نوری قرار دهیم و انتظار داشته باشیم همه فایلها سر جایشان باشند یا یک هارد دیسک! بله به یاد دارید اولین هارد دیسک را چه زمانی خریدید؟ اگر شما جزو آن دسته قدیمیهای کامپوتیر باشید ممکن است بگویید اولین کامپیوتر من هارد 200 مگابایتی یا کمتر داشته، ولی اگر همین 10 سال پیش هم یک هارد 4 گیگابایتی داشته اید آیا هوز از آن استفاده میکنید؟ به فرض سالم ماندن فیزیکی قطعات مکانیکی دیسکها و سایر تجیهزات ذخیره سازی و عدم پیشرفت حجم مدیاهای قابل ذخیره هر کدام عمر مفیدی برای حفظ 0 و 1 های با ارزش ما دارند.

وقت دور انداختن PC و لپتاپها رسیده.
پس با این توصیف آینده کامپیوترهای شخصی چیست؟ 5 سال بعد که تصاویر تلفن همراه به 100 مگابایت و بالاتر رسید و حجم چند دقیقه فیلمی که با یک تلفن هوشمند گرفته ایم بیش از 100 گیگابیت شد آنها را کجا نگهداری کنیم؟

پردازش ابری ...


شاید با این مقدمه نسبتاً طولانی از پردازش ابری تصوراتی در ذهن شما نقش بسته باشد، که کاملا درست است.
در پردازش ابری قرار است شما به جای خرید کامپوترهای مدرن و قوی با ابزارهای I/O ساده مثل یک مانیتور صفحه لمسی یا تلوزیون یا تلفن هوشمند توسط یک واسط به نام اینترنت پر سرعت (پر سرعت واقعی) به سرویسها و خدماتی دسترسی پیدا کنید که وظایفی مثل نگهداری اطلاعات و یا اجرای برنامه های مختلف را برای شما انجام دهند.
در واقع قرار است تمام مشکلاتی که به آنها اشاره داشتیم در پردازش ابری حل شود و دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات موجود در DVD یا هارد دیسکها نباشیم و به جای خرید یک دستگاه پخش Blue-Ray با اجاره آنلاین یک فیلم آن را تماشا کنیم یا با اجاره هر تعداد CPU و هر مقدار حافظه یک بازی 3 بعدی سنگین را بدون حتی نگرانی از مصرف برق سیستم و کولینگ پردازنده و سر و صدای تجهیزات خنک کننده انجام دهیم،به جای ذخیره فایل در درایو D کامپیوتر آن را در Google Drive ذخیره کنیم یا پاور پوینت خود را در آفیس 365بسازیم بدون وایستگی به لپ تاپ یا PC، کافیست حتی با تلفن همراه از هر نقطه ای به اینترنت دسترسی پیدا کنیم که پردازنده ها و سرورهای متحد در فضایی ابر گونه هر مقدار منابع که لازم باشد به ما تخصیص می دهند تا به هدف خود برسیم.

تکنولوژی پردازش ابری در ابتدای راه قرار دارد و همانطور که از ویژگیهای آن مطلع شدیم آینده درخشانی برای صنعت IT رقم خواهد زد. از دید مدیران شرکتهای بزرگ، آینده درآمدهای بخش رایانه دیگر در تولید سیستم عامل یا نرم افزارهایی مثل Autocad نیست بلکه جذب کاربران به سرویسهایی که آنها را به اینترنت بچسباند مهمترین بخش شروع کار است.

در حال حاضر شرکتهای نرم افزاری شروع به ارائه نرم افزار های خود بر پایه کلود نموده اند و کاربران و تولید کنندگان در حال آزمون و خطای این راه جذاب هستند از شرکتهایی که تقریبا همه با نرم افزارهای آن سرو کار داریم شروع میکنیم:

مایکروسافت:
کاربران می دانند مایکروسافت بهترین نیست در اینجا هم اولین و بهترین نیست ولی آشناترین شاید:

از زمان ارائه ویندوز ویستا کاربران متوجه شدند نرم افزار Outlook Express که رایگان و محبوب خیلی از کاربران بود در نسخه جدید سیستم عامل وجود ندارد و مایکروسافت پیشنهاد داده به جای اینکه آوت لوک نصب کنید به Windows Live Mail مراجعه کنید، این سرویس تحت وب با محیطی شبیه به نرم افزار آوت لوک همان امکانات را در یک وب سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داد و قابلیت ایمپورت Contacts و Calendar و ایمیلها از آوت لوک اکسپرس را در اختیار کاربران قرار داد تا زنگ شروع مسابقه کوچ به کلودینگ را برای کاربران ویندوز نواخته باشد.

ویندوز لایو ایمیلWindows Azure


برنامه نویسان هدف بزرگی برای شرکتهای بزرگ IT هستند. مایکروسافت با ارائه اولین سیستم عامل اینترنتی خود به نام ویندوز لاجوردی یا Windows Azure گروه بزرگ برنامه نویسانی که به محیط ویژوال نرم افزار ویژوال استودیو عادت کرده اند را دعوت به حضور در ابرهای خود نموده. ویندوز لاجوردی اولین سیستم عامل مایکروسافت است که به صورت یک سرویس تحت وب جهت ساخت و توسعه و تولید اپلیکیشنها و سرویسها به کاربران ارائه می شود.

شما با این ویندوز می توانید یک برنامه تحت وب بسازید و آنرا همانجا در فضای مجازی ذخیره نمایید بدون اینکه نگران گم شدن لپ تاپ خود باشید و در واقع ویندوز لاجوردی یکسرویس مادر برای اجرای سایر سرویسهای تحت وب است.

در اوایل سال 2012 امکانات جدیدی به این سرویس اضافه شد و کاربران می توانند محتوای ASP.net و حتی php را در این سرویس تولید نمایند و از طریق FTP آن را منتشر نمایند و یا با TFS در یک پروژه به اشتراک گذارند.امکانات دیگری مثل محیط Platform as a Service PaaS که بسترهای نرم افزاری را به صورت یک سرویس در جهت ایجاد اپلیکیشنها و سرویسها در اختیار قرار می دهد.

تا این زمان تعداد زیادی دیتاسنتر اختصاصی ویژه این سرویس مایکروسافت فعال شده و به صورت گروهی از کانتینرها که در هر کدام حدود 2000 تا 2500 سرور قرار دارد به صورت همزمان در مناطق مختلف دنیا از جمله آمریکا، آسیا ،اروپا و اقیانوسیه فعال هستند و خاموش شدن حتی چند دیتاسنتر در لحظه که امری دور از ذهن است نیز باعث وقفه ای در این سرویس نخواهد شد.ویندوز اینترنتی سیستم عامل ویندوز آزور
این سرویس رایگان نیست هزینه های آن حداقل برای کاربران ایرانی هیچ جذابیتی ندارد حتی با وجود یک ماه تست رایگان،در اینجا به ازای هر دقیقه استفاده از خدمات بسته به انتخاب شما هزینه می پردازید: http://windowsazure.com/en-us/pricing

Office 365 چیست؟


همان نرم افزار معروف آفیس با این تفاوت که نصب نمی شود و برای دسترسی به آن در فضای ابری مایکروسافت ماهیانه 4 دلار می پردازید.

آفیس 365 مایکروسافت

 

SkyDrive چیست؟


تمام کاربرانی که با ویندوز سرور کار دارند می دانند پارتیشنهای هارد آنها بر اساس الفبای لاتین نام گذاری می شود و مثلابرای ذخیره یک فایل ابتدا باید درایو D یا C را انتخاب نمایند،ولی وقتی قرار باشد به جای ذخیره در کامپیوتر چیزی را درابرها ذخیره کنیم که محصول مایکروسافت باشد باید به سراغ Sky درایو برویم.در ویندوز 8 یک اپلیکیشن وجود دارد که با استفاده از آن شما می توانید به SkyDrive.com مثل یک درایو عادی متصل شوید:

SkyDrive اسکای درایو چیست؟

 

SaaS یا Software as a Service چیست؟


نرم افزارهایی که به صورت سرویس آنلاین ارائه می شوند و تمام یا بخش زیادی از آن در سرور نصب می شود و از دید کاربر نرم افزار غیر نصبی یا نصب نشدنی است را SaaS گویند.

مزایای نرم افزارهای غیر نصبی که تقریبا مزایای کلودینگ است:


دسترسی و همکاری آسان:
کارکنان یک شرکت با استفاده از کلود می توانند بدون محدودیت جغرافیایی به اطلاعات خود درهر لحظه دسترسی داشته باشند و با یکدیگر همکاری کنند.

به روز رسانی خودکار:
برای شرکتهای ارائه دهنده خدمات نرم افزاری همواره مهم بوده که کاربران خود را تشویق به
استفاده از آخرین و به روز ترین نسخه ها نمایند، در کلود هر برنامه ای به صورت خودکار به روز می شود و سرویس
دهنده ها می توانند مطمئن باشند تمام کاربران از یک نسخه برنامه استفاده می کنند. حتی امکان بروزرسانی خودکار اپها نیز وجود دارد.

قدرت بیشتر:
کلود قابلیت پاسخگویی به حجم زیادی از درخواستها بدون نگرانی از مشکل منابع را دارد.

بازیابی اطلاعات:
سرویس دهنده کلود موظف به رعایت نکات امنیتی و استانداردهای بالایی برای نگهداری داده هاست و حتی در صورت
بروز مشکل بازیابی دیتا با سرعت بیشتری از اتفاق مشابه در سرور یک شرکت رخ می دهد.

حفظ محیط زیست و صرفه جویی در مصرف انرژی:
یک شرکت برای پیش بینی مواقع پر ترافیک نیاز به خرید سرورهای پرقدرت دارد که بیشتر مواقع بی کار هستند و معمولاً
تنها 30 درصد از منابع آن استفاده می شود ، در صورت استفاده از کلود هر کس به اندازه مورد نیاز در هر لحظه از منابع
استفاده نموده و بالطبع انرژی کمتری مصرف شده که به حفظ محیط زیست و جلوگیری از گرم شدن کره زمین کمک نموده.

از دست دادن اطلاعات:
سالانه حدود 800 هزار لپ تاپ در دنیا مفقود می شود و تعداد بی شماری هارد دیسک بدون امکان ریکاوری خراب می
شوند، در سیستم کلود کسی نگران گم شدن لپ تاپ یا خرابی دیسک نخواهد بود.

Cloud Applications یا برنامه های کوچک ابری

برای استفاده از سرویسهای کلود به طور معمول استفاده از یک مرورگر ساده وب کفایت میکند ، ولی گاهی وجود برنامه های کوچکی در تلفن همراه یا کامپیوتر که نیازهای ما را به صورت اختصاصی و تخصصی تر در حوزه کلود رفع می کنندبسیار سودمند خواهد بود. به عنوان مثال dropbox یک سرویس کاربردی ذخیره اطلاعات در وب است که گاهی به آن فلش مموری آنلاین هم گفته می شود، شما می توانید مستقیم به وب سایت این سرویس مراجعه نمایید و بعد از ورود به فایلهای خود دسترسی داشته باشید، ولی اگر app ارائه شده توسط خود dropbox را نصب کنید با دریافت رمز و نام کاربری و آدرس یک پوشه در کامپیوتر شما خود به خود فایلهای موجود در آن پوشه و dropbox شما را سینک نموده و دریافت یا ارسال فایل را بسیار ساده می نماید.

معرفی چند App کاربردی بر پایه کلود Cloud Apps:

DropBox دراپ باکس چیست؟

این سرویس برای هر کاربر یک فضا شبیه به یک درایو در کامپیوتر اختصاص می دهد 2 گیگابایت فضای رایگان به هرکاربر که کاربر می تواند با دعوت از دوستان خود به عضویت در این فضا 250MB جایزه هم بگیرد و تا 8 گیگ افرایش حجم داشته باشد. اگر فضای بیشتری نیاز باشد 100GB فضا 10 دلار در ماه و بیشتر ...
بعد از اولین نصب می توانید مشخص کنید که یک مسیر در کامپیوتر شما با Dropbox سینک شود و هر فایلی که در آن قرار دادید به صورت خودکار در Dropbox کپی شود.

سرویس و اپلیکیشن ابری دراپ باکس چه کاربردی برای ما دارد؟
کاربردهای رایج آن بسته به نوع نیاز ممکن است متفاوت باشد ولی ابزار ذخیره سازی آنلاین همه جا در دسترس چه کاربردهایی ممکن است برای شما داشته باشد؟
کاربرد عمومی آن وابستگی زدایی به یک سیستم کامپیوتری است برای مثال اگر شما در محل کار خود مشغول ویرایش یک عکس یا فیلم هستید بعد از پایان تغییرات و ذخیره ادامه آن را در منزل انجام می دهید.

اگر از اهالی IT نباشید یک مثال ساده شاید کاربرد بیشتر دراپ باکس را برای ما توجیه کند:
بارها پیش آمده در ادارات مختلف به یک کپی شناسنامه نیاز داشته ایم و شناسنامه همراهمان نبوده برای اینکه دفعه بعد با این مشکل مواجه نشویم یک اسکن از شناسنامه خود میگیریم و فایل آن را در Dropbox قرار میدهیم و روزی که کپی شناسنامه همراه نبود و به آن نیاز شد به وسیله Drop box app نصب شده در گوشی خود ... اگر امکان اتصال ندارد مراجعه به نزدیکترین کافی نت آن را از پوشه خود بر می داریم و پرینت میکنیم.

دراپ باکس چیست؟ DropBox

Google Drive گوگل درایو چیست؟


شرکت گوگل نیز از پیشتازان Cloud Computing و پردازش ابری است سرویس google drive اخیراً فضای رایگان کاربران خود رابه 15 گیگابایت افزایش داده و قابلیت خرید فضای بیشتر نیز مثل سایر برنامه های Cloud Drive وجود دارد.البته امکان آزمایش آن به راحتی وجود ندارد و نیاز به دردسرهای دسترسی به اینترنت غیر قانونی و ... دارد به دلیل اینکه گوگل این سرویس را نیز مثل بسیاری از سرویسهای برای کشور ایران محدود نموده.

Google Drive  گوگل درایو چیست؟

 

Linkedin لینکدین چیست؟


سرویس linkedin شبیه یک شبکه اجتماعی کاریابی است که در حال حاضر بیش از 30 میلیون عضو دارد و پروفایل هرکاربر رزومه آن شخص است. اپلیکیشن این سرویس برای تمام پلتفورم ها وجود دارد.

linkedin لینکد این چیست؟

 

easyPrint ایزی پرینت چیست؟

این App امکان دسترسی به سرویس Google Cloud Print را می دهد که از طریق آن دستور پرینت از راه دور یا درزمان دیگر را صادر می کنید:

easy print ایزی پرینت چیست؟

Office² HD چیست؟
این App قابلیت ویرایش و ایجاد فایلها و اسناد ایجاد شده با نرم افزار آفیس شامل word ، پاور پوینت و اکسل را دارد، همچنین امکان ذخیره و دسترسی به سرویس دهنده کلود مورد علاقه شما را دارد.

byte2 آفیس اچ دی

پایان .
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
*

دیگر مطالب

پرچم

پرچم

پرچم چیست:  پَرچَم یا دِرَفْش یا بیرق نماد یک گروه، سازمان، یا کشور است که بیشتر روی پارچه یا کاغذ به صورت رنگی درست می‌شود. در قدیم، پرچم نماد اتحاد و تمایز در جنگ‌ها به شمار می‌ ...
معماری شهرهای گمشده باستانی ایران

معماری شهرهای گمشده باستانی ایران

شهر سوخته شهر سوخته بقایای ابر شهری است باستانی که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر روی آبرفت‌های رود هیرمند ساخته شده و زمانی در ساحل آن واقع شده بود. گفته می‌شود این شهر ...
دلیل کاهش بازدید سایت

دلیل کاهش بازدید سایت

یکی از مسائلی که باعت ناراحتی وبمستران میشود کاهش بازدید سایت است و هر وبمستری تمامی سعی و هنر خود را به کار میگیرد که چنین اتفاقی برای سایت اش رخ ندهد. در این مقاله برخی از این دلایل معمول را بررسی ...
فال تاروت

فال تاروت

در این پست می خوهیم برای شما به بررسی تاروت و فال تاروت بپردازیم. البته لازم به ذکر هست خود من به شخصه هیچ اعتقادی به هیچ کدام از فال های موجود و... ندارم و البته دانستن این مباحث برای داشتن اطلاعات ...