آرامش سفر مجری تورهای طبیعتگردی و تور یکروزه
مجله گردشگری
بهترین تورهای خارجی و خدمات اخذ ویزا را از سفیران گشت دریافت کنید
بهترین خدمات ویزا و تورهای داخلی و خارجی با آژانس نائیریکا سفر
خدمات اخذ ویزا
تور

فراگیری علوم پایه سوم از فیلیمو مدرسه

10 / 10 از 4 کاربر
مرجع : بازدید : 53
درباره همه چیز » درباره علم » درباره نرم افزار » یکشنبه 23 ارديبهشت 1403 در 8 : 12
علوم تجربی یکی از ۱۱ ز‌‌مینه یادگیری در برنامه درسی کشور ما ایران است. در مقدمه کتاب، هدف اصلی این درس را کوشش برای درک واقعیت‌‌‌‌های آفرینش و کشف فعل خداوند و همین طور شناخت و استفاده مسئولانه از طبیعت، برای آبادانی و آموختن تعریف کرده است. ارتقای سطح زندگی فردی، خانوادگی، ملی و جهانی از ضرورت‌‌‌‌های یادگیری درس علوم تجربی است. همچنین در قسمت راهن ...
فراگیری علوم پایه سوم از فیلیمو مدرسه

فراگیری علوم پایه سوم از فیلیمو مدرسه

علوم تجربی یکی از ۱۱ ز‌‌مینه یادگیری در برنامه درسی کشور ما ایران است. در مقدمه کتاب، هدف اصلی این درس را کوشش برای درک واقعیت‌‌‌‌های آفرینش و کشف فعل خداوند و همین طور شناخت و استفاده مسئولانه از طبیعت، برای آبادانی و آموختن تعریف کرده است. ارتقای سطح زندگی فردی، خانوادگی، ملی و جهانی از ضرورت‌‌‌‌های یادگیری درس علوم تجربی است. همچنین در قسمت راهنمای آموزگار در کتاب علوم آمده است که باید با همه‌جانبه‌نگری، رویکرد تلفیقی، تفکر، آگاهی و توانایی ایجاد ارتباط بین آموزه‌‌‌‌های علمی‌‌ و زندگی واقعی برای پرورش انسان‌‌هایی مسئولیت‌پذیر، متفکر و خلاق تلاش کرد. در علوم سوم نسبت به ۲ سال قبل مطالب کمی تخصصی‌تر و سخت‌تر می‌شود و می‌توان گفت در آینده تحصیلی و شناخت علاقه و مسیر آموزشی دانش‌آموزان تاثیر بسزایی دارد. در ادامه، سرفصل‌ها و موارد آموزشی کتاب علوم سوم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

معرفی و اهداف کلی درس علوم تجربی

در مقدمه کتاب علوم تجربی، هدف از تدریس این درس، تربیت انسان‌هایی متفکر، خلاق و مسئولیت‌پذیر عنوان شده است. از این رو، رویکردهای تدریس بر تلفیق بین آموزه‌های علمی و کاربردهای واقعی آن‌ها در زندگی روزمره تأکید دارد. این نگاه جامع‌نگر به آموزش به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با چالش‌های مختلف زیستی و محیطی به شیوه‌ای علمی و عملی مواجه شوند.

سرفصل‌‌‌‌های آموزش علوم سوم

عنوان فصل اول آموزش علوم سوم، زنگ علوم است و در آن با ۳ مثال متفاوت به توجه به موضوع مهم مشاهده و نتیجه‌گیری، در درس علوم تجربی ‌‌‌‌می‌‌پردازد. فصل دوم باعنوان خوراکی‌‌‌‌ها، ابتدا بشقاب غلات معرفی ‌‌‌‌می‌‌شود و سپس به تحلیل و بررسی ‌‌میزان روزانه مواد غذایی مختلف در سبد غذایی، فواید آن‌‌ها و ‌‌میزان نیاز بدن اشاره ‌‌‌‌می‌‌کند. با معرفی سیب سلامت، تاریخ تولید و انقضا مواد غذایی و توجه به سبد غذایی و اهمیت آن، فصل دوم به پایان ‌‌‌‌می‌‌رسد.

عنوان فصل سوم، اندازه‌گیری مواد است. در این فصل در مورد مفاهیمی‌‌ مانند وزن، جرم و حجم و نمونه‌‌‌‌های کاربردی آن‌‌ها در زندگی مثال زده است. فصل چهارم کتاب به موضوع مواد اطراف انسان اختصاص دارد. جامد، مایع و گاز، جرم مواد مختلف و تغییر حالت‌‌‌‌های مواد از جامد به مایع (ذوب)، مایع به جامد (انجماد)، مایع به گاز (تبخیر) و گاز به مایع (‌‌میعان)، موضوعاتی است که در این فصل به آن‌‌ها پرداخته ‌‌‌‌می‌‌شود. فصل پنجم کتاب، در مورد آب است. چرخه آب در طبیعت، آب‌‌‌‌های شور و شیرین، مصرف روزانه آب در خانه‌‌‌‌ها و صرفه‌جویی، مباحث مطرح‌شده در این فصل هستند. عنوان فصل ششم، زندگی ما و آب است. اطلاعاتی در مورد خاک، جاری‌شدن آب رودخانه‌‌‌‌ها، آب‌‌‌‌های زیرز‌‌مینی و چشمه‌‌‌‌ها، آلودگی آب‌‌‌‌ها و تصفیه آب آشا‌‌میدنی، موضوعات مهمی ‌‌است که در این فصل با آزمایش و پژوهش، آموزش داده ‌‌‌‌می‌‌شوند.

نور و مشاهده اجسام، موضوع فصل هفتم است. منبع نور، نور‌‌های طبیعی، بازتاب نور، چگونگی دیدن اجسام با کمک چشم، آینه و انواع آینه‌‌‌‌های تخت، محدب و مقعر و همچنین کاربرد هر نوع آینه محتوا‌‌های فصل هفتم کتاب علوم سوم هستند. عنوان فصل هشتم، جست‌وجو کنیم و بسازیم است. در این فصل، نحوه ساختن آینه به ‌دانش‌آموزان آموزش داده ‌‌‌‌می‌‌شود. فصل نهم و دهم در مورد نیرو‌‌هاست. در فصل نهم، به انواع حرکت‌‌‌‌های ما در هنگام فعالیت‌‌‌‌ها و بازی‌‌‌‌ها توجه ‌‌‌‌می‌‌شود. کشیدن، هل‌دادن، فوت‌کردن و پرتاب توپ، انواع نیرو‌‌‌‌ها و جهت اعمال آن‌‌ها را توضیح ‌‌‌‌می‌‌دهد. فصل دهم نیز در مورد نیرو‌‌های مغناطیسی آهنربا، جاذبه ز‌‌مین و انواع اهرم‌‌‌‌ها و کاربرد‌‌های آن‌‌هاست.

گیا‌‌هان، موضوع فصل یازدهم کتاب هستند. بررسی رشد گیا‌‌هان مختلف و مراحل جوانه‌زدن و ریشه‌زدن آن‌‌ها در این فصل توضیح داده ‌‌‌‌می‌‌شوند. دانه‌‌‌‌های تک‌لپه‌ای و دانه‌‌‌‌های دولپه‌ای و شکل ریشه، برگ و گل آن‌‌ها در این فصل معرفی ‌‌‌‌می‌‌شوند.

۲ فصل بعدی به جانوران اختصاص دارد. نحوه قرارگیری ستون مهره‌‌‌‌ها، جانوران مهره‌دار و بی‌مهره، شش و آبشش و در آخر دسته‌بندی حیوانات مختلف با کمک شباهت‌‌‌‌ها و تفاوت‌‌‌‌های آن‌‌ها، موضوعات فصل دوازدهم است. پرداختن به ۵ نوع دسته‌بندی مهره‌داران موضوع اصلی فصل سیزدهم است. فصل چهاردهم و پایانی به نحوه نگه‌داری از مواد غذایی و انواع روش‌‌‌‌های آن ‌‌می‌پردازد.

سوالات علوم سوم

یکی از روش‌‌‌‌های شروع تدریس، پرسیدن سوال است. در این روش، ذهن ‌دانش‌آموز به تحلیل واداشته می‌شود و برای گرفتن مطالب و تحلیل پاسخ آماده ‌‌‌‌می‌‌شود. در پکیج آموزشی فیلیمومدرسه نیز، در طول هر سرفصل، تمریناتی برای آموزش مباحث در نظر گرفته شده است. بعداز هر ویدیوی آموزشی نیز نمونه سوالات تستی به کاربر نشان داده ‌‌‌‌می‌‌شود تا با انواع طرح سوال هر مبحث آشنا شود.

نمونه سوال علوم سوم

در آموزش‌‌‌‌های هر درس فیلیمومدرسه، علاوهبر سوالات انتهای هر ویدیو، یک سری نمونه سوال تشریحی نیز در نظر گرفته شده است که در بالای صفحه نمایشگر قابلنمایش هستند. این نمونه سوالات، ‌دانش‌آموزان را با مباحث و مطالب درسی همراه و درعینحال به فهم و درک بهتر مطالب آموزشی کمک فوق‌العاده‌ای ‌‌‌‌می‌‌کنند.

کتاب علوم سوم

کتاب علوم سوم در ۱۴ فصل تالیف و تهیه شده است. فصل اول در مورد زنگ علوم و فصل دوم در مورد مواد غذایی و سلامت انسان‌‌ها است. ‌‌‌‌می‌‌توان گفت موضوع ۴ فصل بعد تا فصل ششم در مورد مباحث زیرمجموعه درس شیمی ‌‌است. از فصل هفتم تا فصل دهم در مورد مباحث درس فیزیک و ۴ فصل آخر نیز در مورد مباحث اولیه درس زیست‌شناسی است. کتاب علوم پایه سوم در ادامه تغییرات کتاب‌‌های درسی اول و دوم ابتدایی در سال ۱۳۹۲ بهطورکامل تغییر کرد. بعد از این سال تاکنون با کمک معلمین و اساتید تصحیحاتی داشته که بسیار ناچیز است.

آموزش صفر تا صد علوم سوم

زمانی خیالمان از یک محتوای آموزشی راحت ‌‌‌‌می‌‌شود که بدانیم تما‌‌‌‌می‌‌ سرفصل‌‌‌‌های موردنظر و نیاز ما را پوشش داده است. در آموزش علوم سوم فیلیمو مدرسه تمام سرفصل‌‌‌‌های آموزشی بهصورت کامل آمده است. با خیالی آسوده ‌‌‌‌می‌‌توانید با فیلیمومدرسه درس‌‌‌‌هایتان را بیاموزید.

نکات طلایی علوم سوم

شیوه یادگیری و نکات مهم هر درس در آموزش آن درس اهمیت بسیاری دارد. گاهی برخی مطالب آموزشی درس‌‌‌‌هایی مانند علوم تنها با مشاهده و آزمایش در ذهن ‌دانش‌آموزان ثبت ‌‌‌‌می‌‌شوند. توجه ویژه معلمین و اساتید به این موضوع راهنمای بسیار خوبی برای ‌دانش‌آموزان است. فصل‌‌‌‌های مهم، نکات طلایی و روش خواندن علوم سوم در ویدیو‌‌های فیلیمومدرسه بهشکل اختصاصی و کامل برای ‌دانش‌آموزان گفته ‌‌‌‌می‌‌شود.

آزمون آنلاین علوم سوم

بعداز خواندن درس‌‌‌‌ها و آماده‌شدن برای امتحان، بهترین روش برای سنجش ‌‌میزان یادگیری، آزمون‌دادن است. آزمون‌‌‌‌ها کمک ‌‌‌‌می‌‌کنند تا ‌دانش‌آموزان بتوانند ‌‌میزان آمادگی‌شان برای امتحان را متوجه و نقاط نامفهوم درس را متوجه شوند. قرار است بهزودی آزمون‌‌‌‌های آنلاین به پکیج آموزشی فیلیمومدرسه اضافه شوند. این قابلیت دردسترس و کم‌هزینه ‌‌‌‌می‌‌تواند کار ‌دانش‌آموزان را بسیار راحت کند.

گام به گام علوم سوم

گاهی آماده‌کردن تدارک آزمایش‌‌‌‌ها و پیداکردن جواب آن‌‌ها کاری سخت برای معلمین، والدین و ‌دانش‌آموزان است. بسیاری از ‌دانش‌آموزان در این مرحله سراغ کتاب‌‌های گامبهگام ‌‌‌‌می‌‌رود. این کتاب‌‌ها مناسب یادگیری مطالب نیستند، چراکه بدون هیچ‌گونه مشاهده‌ای نتیجه آزمایش‌‌‌‌ها و جواب سوالات را ‌‌‌‌می‌‌دهند. فیلیمومدرسه برای این مشکل نیز چاره‌ای اندیشیده است. در این حالت بهترین راه، دیدن ویدیوی آماده آن آزمایش است. دیدن نتیجه آزمایش‌‌‌‌ها و مشاهده آن‌‌ها بهشکل فیلم مستند و آموزشی ‌‌‌‌می‌‌تواند در یادگیری علوم بسیار راه‌گشا باشد. ‌دانش‌آموزان در صورت مشاهده ویدیو‌‌ها مباحث را بهخوبی درک می‌کنند و یاد ‌‌می‌گیرند و ‌‌‌‌می‌‌توانند پاسخ سوالات و تمرین‌‌‌‌ها را خودشان پیدا کنند.

ویدیوی آموزش علوم سوم

ویدیو‌‌های آموزش علوم سوم فیلیمومدرسه مباحث، مثال‌‌ها، آزمایش‌‌‌‌ها و فیلم‌‌های آموزشی ویژه‌ای را شامل ‌‌‌‌می‌‌شود. برای یادگیری آن‌‌ها کافیست پای ویدیو‌‌ها نشسته و آن‌‌ها را تا انتها دنبال کنید. در کنار ویدیو‌‌ها، متن درس‌‌‌‌ها نیز برای ‌دانش‌آموزان قرار داده شده است. این متن درس‌‌‌‌ها برای پرسش والدین و دوره‌کردن دروس، منابع بسیار خوبی هستند.

جزوه آموزش علوم سوم

جزوه‌‌‌‌های آموزشی اغلب مطالب را به صورت خلاصه و مفید ‌‌‌‌می‌‌آورند. افراد زیادی شب‌‌‌‌های امتحان وبرای دوره‌کردن مطالب سراغ جزوه ‌‌‌‌می‌‌روند و دیگر به کتاب مراجعه نمی‌‌کنند. فیلیمومدرسه برای این نیاز مخاطبین هم چاره‌ای اندیشیده است. در این پکیج آموزشی متن درس‌‌ها برای ‌دانش‌آموزان آورده شده است.

سخن پایانی

درس علوم یکی از درس‌‌‌‌های مهم و پایه برای درس‌‌‌‌های تخصصی و دانشگاهیِ رشته‌‌‌‌های مهندسی و علوم پایه است. یادگیری این درس برای ‌دانش‌آموزان در پایه‌‌‌‌های پایین‌تر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. فیلیمو مدرسه برای ارتقای سطح علمی‌‌‌ دانش‌آموزان ایرانی و پیشرفت آن‌‌ها در سطوح بالاتر، پکیج آموزشی علوم سوم را نیز به مجموعه دروسش اضافه کرده است. همراهی والدین و دانش آموزان افتخار بزرگی برای این مجموعه است.

علوم تجربی به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی یادگیری در برنامه درسی مدارس ایران، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به درکی عمیق از واقعیت‌های آفرینش و نظم الهی دست یابند. این درس نه تنها به شناخت علمی دانش‌آموزان می‌افزاید، بلکه آن‌ها را به استفاده مسئولانه از منابع طبیعی تشویق می‌کند تا ضمن ارتقای کیفیت زندگی خود و جامعه، به سوی آبادانی و پیشرفت قدم بردارند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
*

دیگر مطالب

فراگیری علوم پایه سوم از فیلیمو مدرسه

فراگیری علوم پایه سوم از فیلیمو مدرسه

علوم تجربی یکی از ۱۱ ز‌‌مینه یادگیری در برنامه درسی کشور ما ایران است. در مقدمه کتاب، هدف اصلی این درس را کوشش برای درک واقعیت‌‌‌‌های آفرینش و کشف فعل خداوند و همین طور ش ...
نرم افزار های چت روم

نرم افزار های چت روم

نرم افزار های چت روم امروزه یکی از پر کاربرد ترین نرم افزار های قرار گرفته بر روی وب سایت ها می باشند. با توجه به نیاز اجتماعی بودن انسان، استفاده از ابزار چت یکی از پر کاربرد ترین مسائل برای رفع این ...
دانلود نرم افزار skype اسکایپ

دانلود نرم افزار skype اسکایپ

دانلود نرم افزار skype اسکایپ برای نصب بر روی کامپیوتر (ویندوز) یکی لز بهترین نرم افزار های چت می باشد که قابل نصب بر روی حتی گوشی های با سیستم عامل سیمبین هم می باشد و نرم افزر های آن نیز موجو میباش ...
دانلود رایگان Expression Studio 4 Ultimate با لینک مستقیم

دانلود رایگان Expression Studio 4 Ultimate با لینک مستقیم

دانلود رایگان Expression Studio 4 Ultimate با لینک مستقیم و بدون نیاز به کرک 100% تست شده شرکت مایکروسافت به تازگی نسخه ۴٫۰ مجموعه Expression Studio را منتشر کرده است ورژنی است که شرکت میکروسافت بر ...