خدمات ویزا
تور

درباره بانک توسعه صادرات

10 / 10 از 1 کاربر
مرجع : بازدید : 2410
درباره همه چیز » اقتصاد » درباره بانک » ﺳﻪشنبه 8 مهر 1393 در 57 : 15
معرفی اجمالی بانک توسعه صادرات ایران يكي از دستاوردهاي گرانقدر پيروزي انقلاب اسلامي، تأسيس بانك توسعه صادرات ايران است كه ايفاي نقش بانك صادرات-واردات ايران (EXIM ) را بر عهده دارد. لزوم وجود سازماني در كشور كه بتواند كمبود يك نهاد مالي معتبر و موجه در بخش صادرات ـ واردات كشور را بر طرف سازد، يكي از نكاتي است كه تا زمان پيروزي انقلاب، كم اهميت تلقي گرديده بود. رفع اين نقيصه از ابتداي تدوين ...
درباره بانک توسعه صادرات

درباره بانک توسعه صادرات

معرفی اجمالی بانک توسعه صادرات ایران

يكي از دستاوردهاي گرانقدر پيروزي انقلاب اسلامي، تأسيس بانك توسعه صادرات ايران است كه ايفاي نقش بانك صادرات-واردات ايران (EXIM ) را بر عهده دارد.
لزوم وجود سازماني در كشور كه بتواند كمبود يك نهاد مالي معتبر و موجه در بخش صادرات ـ واردات كشور را بر طرف سازد، يكي از نكاتي است كه تا زمان پيروزي انقلاب، كم اهميت تلقي گرديده بود.
رفع اين نقيصه از ابتداي تدوين قانون عمليات بانكي بدون ربا در ايران، مطمح نظر مقامات اقتصادي دولت جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت و بر اساس آن در تاريخ 1370/4/19 بانك توسعه صادرات تأسيس شد و عملاً از شهريور ماه 1371 آغاز به كار كرد و از آن هنگام، در راستاي پيشبرد اهدافي كه بانك بر عهده داشت، با كاركنان و كادري متخصص و ورزيده، در خدمت صادرات كشور قرار گرفت.
فرآيند عملكرد اين بانك در طول سالهاي گذشته نمايانگر اين واقعيت است كه بانك از طريق توجه به سرعت و دقت در روند كار، موجبات جلب اعتماد و رضايت مشتريان خود را فراهم ساخته و علاوه بر آن، اعتماد بانك‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي را نيز به خود جلب نموده است. امكانات بالقوه توليد و صدور كالا در كشور، مي‌تواند با اتكاء به خدمات مالي و جانبي بانك تخصصي توسعه صادرات ايران به فعل در آمده و به جايگاه شايسته خود در بازارهاي جهاني دست يابد.

نگاهي به برخي از اهداف و مقاصد بانك توسعه صادرات ايران

رسالت اين بانك با توجه به اهداف كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور كمك به توسعه صادرات غير‌نفتي و گسترش مبادلات تجاري و اقتصادي با ساير كشورها است. لذا در راستاي رسالت فوق، بانك توسعه صادرات ايران موضوعات زير را دنبال مي‌نمايد:

 1. اعطاي تسهيلات و اعتبارات كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت صادراتي
 2. تضمين اعتبارات صادراتي و صدور ضمانتنامه عهده بانكها و مؤسسات مالي داخلي و خارجي براي اعطاي تسهيلات مالي به فعاليت‌هاي صادراتي.
 3. اعطاي تسهيلات سرمايه‌ گذاري براي پروژه‌هاي صادراتي در داخل و خارج از كشور.
 4. اعطاي تسهيلات صادراتي به خريداران كالاها و خدمات صادراتي كشور به صورت مستقيم يا غير مستقيم از طريق بانكها و مؤسسات مالي معتبر ساير كشورها.
 5. اعطاي اعتبارات وارداتي به واردكنندگان داخلي براي تأمين مواد اوليه و كالاهاي تبديلي جهت صادرات و همچنين ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز.
 6. اعطاي تسهيلات و انجام هر گونه عملي كه موجب ارتقاء كيفيت و بالا بردن وضعيت رقابتي صادرات كشور مي‌شود.
 7. تأمين مالي مجدد تسهيلات اعطاء شده براي توليد داخلي به منظور امور صادراتي به خريداران و صادركنندگان داخلي .
 8. انجام عمليات كارگزاري نظير كارگزاري اجراي قراردادها و موافقت‌نامه‌هاي بازرگاني و تجاري با ديگر كشورها و انجام هر گونه معاملات ارزي .
 9. ارايه خدمات مشورتي و اطلاعاتي به صادركنندگان و ساير مراجع ذيربط در امور صادراتي كشور.
 10. اعطاي تسهيلات لازم جهت حمايت و پيشبرد صنعت حمل و نقل و توريسم، بازاريابي، شركت در مناقصات صادراتي، صدور گواهينامه كيفيت و مبدا كالا و همچنين اعطاي تسهيلات به منظور توسعه و گسترش صنايع دستي براي صادرات و نيز به مؤسسات و مراكز علمي و تحقيقاتي به منظور تشويق امر تحقيق در توسعه صادرات .
 11. افتتاح و نگهداري حسابهاي بانكي، خريد و فروش اوراق بهادار و اسناد معتبر تجاري، تنزيل و تنزل مجدد، تضمين اوراق و اسناد بازرگاني، چك برات و بروات ارزي، قبول پرداختهاي بانكي و حوالجات تلگرافي، خريد و فروش ارز و مسكوكات طلا و نقره، دريافت و پرداخت تسهيلات، گشايش اعتبارات اسنادي و به طور كلي ساير اموري كه بانك براي انجام فعاليت‌هاي صادراتي لازم بداند.

رسالت بانك توسعه صادرات ايران، با توجه به اهداف كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور كمك به توسعه صادرات غير‌نفتي و گسترش مبادلات تجاري و اقتصادي باساير كشورها است.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
*

دیگر مطالب

تغییرات بانک ملی

تغییرات بانک ملی

امروز 26 مهر 93 هیات مدیره بانک ملی تغیراتی انجام گرفته است. طی احکامی از سوی دکتر همتی رییس هیأت مدیره و مدیر عامل بانک ملی ایران صبح امروز انتصاباتی به شرح ذیل انجام گرفت: ۱- آقای برات کریمی س ...
در همایش روسای موفق شعب بانکهای کشور روسای موفق شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران معرفی شدند

در همایش روسای موفق شعب بانکهای کشور روسای موفق شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران معرفی شدند

در همایش روسای موفق شعب بانکهای کشور روسای موفق شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران معرفی شدند     چهارمین همایش سالانه روسای موفق شعب بانکهای کشور با حضور مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره و تعد ...
تمام اسکناس های موجود در بازار

تمام اسکناس های موجود در بازار

تمام اسکناس های موجود در بازار     درحال حاضر چند اسکناس داریم؟ مشخصات هرکدام چیست و چه نکات امنیتی دارد؟در این گزارش به  این سوالات پاسخ می دهیم. به گزارش بانکی ...
قیمت سکه

قیمت سکه

برای مشاهده قیمت های روز سکه و طلا  - قیمت ارز و .. به لینک های کنار صفحه مراجعه نمایید و یا بر روی کلمات پر رنگ زیر که لینک به صفحات مربوط است کلیک نمایید.     قیمت سکه و قیمت طلا ، ...